Generation Z – den ängsliga generationen

Har nyligen läst större delen av boken Den ängsliga generationen, med undertiteln Hur överbeskyddande föräldrar och skärmberoende skapar en epidemi av psykisk ohälsa. Den är skriven av Jonathan Haidt, amerikansk socialpsykolog och författare. Han lanserar bl.a. följande tes:

Från ungefär 2010 (när smarttelefonerna var fullt utvecklade) har följt en epidemi av psykisk ohälsa bland barn och ungdomar i USA och Västeuropa, allra mest drabbade är tonåriga flickor.

En grundläggande orsak till detta är att alltför många föräldrar är överbeskyddande när det gäller deras barns möjligheter till fri, oövervakad lek i den verkliga världen, men alldeles för släpphänta beträffande barnens uppkopplade tillvaro i den virtuella världen.

Boken handlar om följderna av att vara ständigt uppkopplad på diverse sociala medier (TikTok, Instagram, Facebook, X, YouTube, Snapchat m.fl.). Jag tror han har rätt i mångt och mycket. Mer och mer inser man att den här ständiga uppkopplingen, folks oavbrutna stirrande i sina telefoner närsomhelst och överallt, det oavbrutna sociala medierandet m.m. m. m. (hela skiten!), det är helt enkelt sjukt sjukt! Det gäller alla (även mig), men inte minst barn och ungdomar, och det är denna kategori som Haidts bok mest handlar om.

När jag finner en faktabok ovanligt intressant tar jag mig ibland för att försöka anteckna det viktigaste ur den, liksom reda ut mina egna tankar om det jag läst. I det här fallet blev det mest att jag skrev av en del viktiga sammanfattningar i Haidts bok. Det blev hela fem sidor. Nu tror jag inte på något sätt att ni har intresse, lust eller tålamod nog att läsa en så lång text (ni är troligen alldeles för uppmärksamhetsfragmentariserade för det, pga överdrivet onlainande…). Men skulle jag mot förmodan ha fel, så varsågod, här är alla fem anteckningssidorna om Den ängsliga generationen:

den-ängsliga-generationen-Haidt

Liked this post? Follow this blog to get more.